Opracowania.pl PLUS:
Zaloguj się żeby dostać więcej
Jesteś tutaj: Geografia » Liceum » Geografia fizyczna » Rzeźba pustyń

Rzeźba pustyń

Głównymi czynnikami wpływającymi na rzeźbę pustyń jest wietrzenie fizyczne i rzeźbotwórcza działalność wiatru. Rzeźba pustyń kształtowana jest też przez rzeki epizodyczne, płynące po gwałtownych opadach. Charakterystycznymi formami terenu są formy deflacyjne i korazyjne, wydmy oraz uedy (doliny rzek epizodycznych). Obszary pustynne nie są pokryte przez roślinność i wiatr bez przeszkód może przenosić mniejsze lub większe okruchy skalne. Wielkość przenoszonych okruchów zależy od siły wiatru. Drobne pyły przenoszone są niejednokrotnie na bardzo duże odległości.

Na Ziemi pustynie występują w strefie zwrotnikowej oraz we wnętrzach wielkich kontynentów w warunkach klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego.

W zależności od wielkości znajdującego się tam materiału okruchowego, wyróżnia się następujące rodzaje pustyń:

- pustynia skalista - w północnej Afryce nazywana hamadą. Na jej powierzchni znajduje się wygładzona, lita skała;

- pustynia kamienista - jest usłana różnego rodzaju odłamkami skalnymi, często pokrytymi lakierem pustynnym. Drobniejszy materiał został wywiany przez wiatr.

W niektórych opracowaniach nie wyróżnia się pustyni skalistej i nazwa hamada odnosi się do pustyni kamienistej.

- pustynia żwirowa - jest pokryta żwirem. W północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim nosi nazwę serir;

- pustynia piaszczysta - z różnorodnymi formami piaszczystych wydm. W północnej Afryce nosi nazwę erg;

- pustynia ilasta (pylasto-ilasta) - pokryta twardym, spękanym iłem, często zasolonym. Prawie zawsze stanowi dno okresowego słonego jeziora (tzw. szottu). Ten typ pustyni nosi miejscowe nazwy: takyr w Azji Centralnej, kewir w Iranie, playa w USA, sebha w Afryce Północnej.

Ostatnio oglądane

Ostatnio oglądane